Jylhän Sähköosuuskunta

Sähkö

  » Sähkön statistiikka
  » Vakiokorvaukset
  » Sähkölaitteiden Kulutuksia
  » Kaukoluenta
pikselikuvapikselikuva
Yli 12 tunnin sähkökatkojen lakisääteiset vakiokorvaukset

Sähkömarkkinalakiin tuli 1.9.2003 täydennys, jonka mukaan asiakkaat saavat korvausta pitkistä, yli 12 tunnin kestoisista, sähkökatkoksista.

Jylhän Sähköosuuskunta hyvittää pitkästä sähkönjakelun keskeytymisestä asiakkaalle automaattisesti vakiokorvauksen viimeistään 1-2 kk:n kuluessa sähkökatkosta. Jos et ole saanut korvausta kyseisen ajan kuluessa, pyydämme tekemään vakiokorvauksesta hakemuksen, jonka saa asiakaspalvelusta.

Vakiokorvauksen määrä riippuu sähkönkäyttäjän vuotuisesta verkkopalvelumaksusta seuraavasti:
1.  10 %, kun keskeytysaika on ollut vähintään 12 tuntia, mutta vähemmän kuin 24 tuntia
2.  25%, kun keskeytysaika on ollut vähintään 24 tuntia, mutta vähemmän kuin 72 tuntia
3.  50%, kun keskeytysaika on ollut vähintään 72 tuntia, mutta vähemmän kuin 120 tuntia
4  100%, kun keskeytysaika on ollut vähintään 120 tuntia

Lain mukaan vakiokorvauksen enimmäismäärä on 350€ sähkökäyttäjää kohti 1.9.2005 saakka ja sen jälkeen 700€. Vakiokorvaus koskee kaikkia voimassaolevia sähkösopimuksia.

Jylhän Sähköosuuskunnan asiakaspalvelu palvelee vakiokorvausta koskevissa kysymyksissä, puhelinnumero 06 - 4346300.



Takaisin | Tulosta sivu


pikselikuva